- Wprowadzenie do magicznych światów literatury
- Innowacyjne rozwiązania w zabezpieczaniu lakieru pojazdu
- Najlepsze gry z trybem multiplayer na PlayStation 5 – Przegląd tytułów, które warto znać
- Ikoniczne postacie, które zmieniły oblicze gier: Od klasyki po współczesność
- Kompleksowa wyprawka dla pierwszoklasisty – co powinna zawierać i jak wybrać odpowiednie zeszyty?
Nie wyrzucaj jedzenia! Praktyczne porady
W Polsce rocznie marnuje się nawet 9 milionów ton jedzenia. Te przerażające liczby wręcz trudno sobie wyobrazić. Marnowanie żywności, którą można z powodzeniem wykorzystać nie stanowi powodu do dumy ale powinno wzbudzać wstyd. Jest to o tyle przykre, że na świecie miliony ludzi walczą z głodem i nie mogą zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Marnowanie żywności to również ogromne straty finansowe, których na pewno lepiej unikać. Jak nie marnować jedzenia? Istnieją sprawdzone sposoby, które pozwolą kupować tylko tyle ile rzeczywiście potrzebujemy.
Skuteczne planowanie
Chcąc uniknąć marnowania żywności należy odpowiednio planować zakupy i przygotowywane posiłki. Kupowanie na zapas większych ilości jedzenia ma sens wyłącznie wtedy gdy mamy liczną rodzinę i zyskujemy pewność, że na pewno wszystko wykorzystamy do posiłków. Wybierając się na spontaniczne zakupy, niemal na pewno kupimy coś, czego później nie zjemy. Dlatego zakupy najlepiej robić przygotowując listy zakupów, kupując tylko to co rzeczywiście jest nam potrzebne. Skutecznym rozwiązaniem jest planowanie nie tylko zakupów ale też posiłków – dzięki temu wykorzystamy wszystko to, co kupimy i sporo przy tym zaoszczędzimy.
Kupowanie w promocji i odświeżanie
Sklepy bardzo często przeceniają produkty z kończącym się terminem ważności dlatego jeżeli wiemy, że na pewno wykorzystamy je w swojej kuchni możemy kupować właśnie takie. W ten sposób możemy sporo zaoszczędzić a ponadto sklep nie wyrzuci żywności, która mogłaby się zmarnować. Warto również wykorzystywać to, co kupiliśmy do końca – czasem wyrzuca się owoce i warzywa tylko dlatego, że są nieco przejrzałe podczas gdy nie wpływa to na ich wartości odżywcze. Czerstwe pieczywo możemy odświeżyć wkładając do pojemnika na noc kawałek jabłka lub przygotowując na jego bazie pyszną zupę.
Właściwe przechowywanie
Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie żywności – wiele posiłków możemy przygotować wcześniej i zamrozić. W tym celu wykorzystujemy praktyczne pojemniczki i opakowania próżniowe. Dzięki przygotowywaniu posiłków z wyprzedzeniem zyskujemy czas i pieniądze. Nie musimy gotować po powrocie z pracy lub gdy jesteśmy zmęczeni, wiele potraw wystarczy wówczas jedynie podgrzać.